Lokalita Dvorska, Brno - Tuřany
Projektováno 2017 - 2018
Realizováno 2018
Užitná plocha 140 m2
Objem stavby 560 m3
Cena stavby 3,75 mil. Kč

RD Dvorska u Brna

Pohled uliční po ránu.

Jedná se drobný projekt – totální rekonstrukci malého rodinného domu „po němcích“ nacházející se v řadě samostatně stojících RD v obci Dvorska u Brna. Dům je na úplé rovině, podél páteřní cesty přes celou ves.

Hlavní vstup do domu je vizuálně jasně definovaný vedle vjezdu do garáže (původní krytý průjezd), nachází se na úrovni 1.NP a je přístupný z chodníku. Dům má jedno nadzemní podlaží a zcela nové podkroví a původní podsklepení ve dvorní části, které je přístupné po stávajícím schodišti pod dvorním přesahem sedlové střechy a je zakryto zvedacím poklopem. Architektonické zhodnocení objektu do ulice musí vycházet ze současného vzhledu objektu, který se navrhovanými zásahy v podstatě příliš nezmění, půjde spíše o udržovací práce a změnu proporcí oken blíže původnímu stavu v 20. letech 20 století. Ve dvorní části ovšem vkládáme rozšíření obytné částí o moderní, dřevem opláštěný kubus jídelny a kuchyně. Stropy jsou trámové pohledové, s novými nosnými a hoblobvanými deskami s lehkou podlahovou skladbou. V podkroví jsou pak přes celou šířku 2 pokoje a koupelna. Podkrovní prostory jsou opatřeny novým podhledem z bílých dřevěných palubek, ve vrcholu se zakroužením obkladu do pomyslné klenby. Úzkým schodištěm je propojen obývací prostor a podkroví. Okna fantasticky prosvětlují všechny prostory ráno i v podvečer.

Objekt je zateplen, dojde k výměně oken, přičemž se u některých z nich se upraví rozměr, aby se fasáda vizuálně sjednotila. Navržena je i  úprava hlavního vstupu do objektu s drobnou vysazenou stříškou. Tyto změny budou jen v rámci materiálového a barevného řešení, čistě pro ucelení a „vyčištění“ celkového vzhledu domu, do konstrukcí nebude nijak zasahováno, barva omítky je navržena modrošedá světlá. Původní sokl domu bude dokončen, dnes chybí. Do sedlové střechy ve dvorní části přibude průběžný vikýř, kterým budou větrány pokoje a koupelna a prosvětleno nové schodiště. V uliční části střechy budou přidána tři střešní okna. Střešní krytina bude vyměněna za novou keramickou tašku – Brněnka 14 s novým laťováním a kontralatěmi.

Zahrada a dvorek jsou vymezeny bílou stěnou se středovým průchodem, před ní ve dvorku je pergola s krbem a dílna se skladem.

Pohled z pole – z východu
Dvorní kubus s modřínovým obkladem.
Pohled na celý dvorek s dílnou a pergolou
Dvorek a domek s kuchyňským kubusem
Schody do podkroví.

Klenutí z širokých palubek v podkroví